PRÍPITOK

Čo je dobré vedieť o alkohole

ĽAHKÁ HLAVA

ŤAŽKÁ HLAVA

Čo je dobré vedieť o alkohole

Alkohol je ako oceán.

Moria a oceány nás už od nepamäti priťahujú bez ohľadu na to, ako ďaleko od nich sa narodíme. Prichádzame za zábavou, za liečebnými účinkami, za zdrojom obživy, láka nás objavovanie tajomných diaľok, niektorí z nás zostávajú celý život. Je celkom jedno, či more poznáme z pláže, z lodi, z hlbín alebo len z Internetu, ale všetci dobre vieme, že je to mocný živel, a že keď sa naštve a my na to nie sme pripravení, vie byť veľmi zlý.

S alkoholom to funguje rovnako. Ak nie sme pripravení na búrku, dosť riskujeme, že už s tou prvou pôjdeme ku dnu. A tá búrka príde, tým si môžeme byť istí. Nie nadarmo sa hovorí, že vzťah k pitiu je jednou z dôležitých skúšok dospelosti. Je dobré zvážiť, že štatisticky 5 ľudí zo 100 ju nezvládne a končia ako alkoholici. Ako na to pôjdeš ty?

Ako obeť?

Iste, alkohol má medzi mladými skvelý zvuk, piť je cool a dospelí sa môžu so svojimi zákazmi a nabádaním postaviť aj na uši, sami to predsa robia dnes a denne. Pekne nás to uvoľňuje, odbúrava zábrany, zažijeme množstvo zábavy, beztak to naši rodičia robili kedysi úplne rovnako. Problém ale je, že sa tu zamieňa príčina a následok – má byť alkohol len jeden z prostriedkov, ako byť obľúbený a zapadnúť medzi ostatných, alebo sám cieľ, ktorému sa nakoniec všetko obetuje?

Ako kapitán?

Oceán i alkohol môžu byť príjemnými spoločníkmi, ale všetko stojí a padá na zodpovednom prístupe. Žiadny rozumný a zodpovedný kapitán nevpláva do búrky, pokiaľ si nie je istý, že to jeho loď prežije bez následkov. A keď si v prípade alkoholu predstavíme búrku ako pravidelné popíjanie vo veľkom štýle, tiež by sme si mali dôsledne zvážiť, či to naše telo vydrží. Je nutné dodať, že na tej virtuálnej lodi nie sme sami, a keď pôjdeme ku dnu, pôjde s nami aj naša posádka, čo je vlastne naša rodina a najbližší, ktorí obvykle prežívajú náš pád rovnako traumaticky.

O čo ti ide?

Kto by nechcel byť obľúbený, mať množstvo priateľov, podnikať s nimi zaujímavé veci, baviť sa, objavovať stále niečo nového a sem tam si užiť poriadny adrenalín? Ak si dáš trocha alkoholu, toto všetko vyzerá náhle ako na dosah. Lenže keď to preženieš, dosiahneš pravý opak a poriadne sa strápniš. Neveríš?

  • Keď toho vypiješ viac, ovplyvní to tvoju súdnosť – môžeš hovoriť alebo robiť hlúposti, za ktoré sa potom budeš hanbiť, ale už to nepôjde vziať späť. A skončíš s ľútostivým alebo agresívnym blábolením.
  • Začneš ztrácet rovnováhu a koordinaci pohybů, může se ti zhoršit zrak a sluch.
  • Ak to skutočne prepískneš, môžeš sa povracať pred ľuďmi, na ktorých
    ti záleží. Na takéto trapasy sa hneď len tak nezabudne a nie jednému páru
    už poriadne nabúrali vzťah.
  • Môžeš stratiť vedomie a odskákať si to s vážnymi zdravotnými problémami.
  • A môžeš sa prebudiť vedľa niekoho, koho ani nepoznáš, mať „okno“. Môžeš si tak „privodiť“ nielen nepríjemnú pohlavnú chorobu, ale aj neplánované tehotenstvo.
  • Keď taký alkoholový úlet párkrát zopakuješ, staneš sa síce atrakciou, ale inou, než o akú ti ide. Ostatní len budú čakať, čo zase vyvedieš a jak sa zas strápniš.