PRÍPITOK

ĽAHKÁ HLAVA

ŤAŽKÁ HLAVA

Modelové situácie

Alkoholická parta

Správna parita je dôležitá. A kto by nechcel patriť medzi „zdravé jadro“ tých,
ktorí sa na ostatných dívajú trochu z vrchu, pretože oni sú predsa dospelejší a už „niekde inde“ než ostatní. A je jasné, že k takej image patrí aj popíjanie alkoholu, fajčenie, experimentovanie s trávou a ďalšie „znaky dospelosti“. A niekedy sa tieto znaky stanú tým hlavným, o čo v parte ide. Väčší správňak je ten, kto toho viac vypije, znesie viac tvrdého alkoholu, dokáže zmixovať divokejšie kombinácie. Kamaráti držia spolu, keby sa niekto chcel trhnúť, je zbabelec a úplne nemožný. A tak sa kruh uzatvára…

Ako z toho von:

Snaha zapadnúť je úplne v poriadku. Ale dôležité je kam. Nerob nič, čo nechceš. Ešte dôležitejším znakom dospelosti než alkohol je ísť si svojou cestou, za svojimi cieľmi a nenechať sebou manipulovať. Keď povieš: „Vďaka, ale na dnešok už mám iný program“, nestrápniš sa. Naopak budeš zaujímavejší.

Daj si, ty srab!

Niektoré veci sa ťažko odmietajú. Keď sa k šprtovi alebo vzorňákovi „zníži“ niekto
zo správňakov a donesie napríklad sám pohárik alebo ho vyzve, nech si dá na pitie niečo poriadneho, je to ako malá skúška dospelosti. Kto by odolal a myslel na následky? Alebo aspoň na dôvod, prečo tá náhla zmena? Všetko bolo po pár pohárikoch (možno „vylepšených“ ešte liekmi) jasné. Slušňák, ktorý nie je zvyknutý na alkohol odpadl, prišlo mu zle. Parte bol o to viac na smiechu. Ani piť nevie, babrák…

Ako z toho von:

Existuje príslovie: Pozor na Grékov, ktorí prinášajú dary. Ak od tebe niekto, s kým máš skôr nepríjemnú skúsenosť, zrazu chce, aby si podnikol/a niečo, čo pre teba predstavuje riziko, predsa mu na to neskočíš. Nielen písané príbehy, ale tiež filmy o mladých sú plné toho, ako dokážu tí skúsenejší dostať niekoho, kto túži po ich uznaní, do problémov. A keď už ide do tuhého, väčšinou utečú ako malé deti. Odmietnutím nečakaného alkoholu alebo akcie si nijak nezavaríš. Spoliehaj sa len na toho, komu dôveruješ.

Kam? Do baru!

Keď partia vyráža von, cieľ je jasný. V kinách dávajú samé blbosti, na ihrisku je nuda,
chodiť len tak po uliciach otrava a na záujmové krúžky chodia len trapáci a trapky. Najlepšie je zapadnúť do baru alebo klubu, kde už sú pre personálu známe firmy a nalejú im. Že sa to nesmie? Je predsa kríza a aj hostinskí čí barmani potrebujú mať tržbu. Zábava plynie, popíja sa a zvyk je predsa železná košeľa. Tak kam vyrazíme zajtra?

Ako z toho von:

Skús si sám seba predstaviť za niekoľko rokov. Vážne chceš sedieť stále v rovnakom podniku a viesť rovnaké reči? Svet je ohromne zaujímavé miesto, stačí sa mrknúť na internet alebo sa pozhovárať s niekým, kto je do niečoho blázon – kto vie, možno ťa jeho záľuba tiež chytí. Množstvo ľudí, ktorí urobili dieru do sveta v hudbe, herci a ďalšie celebrity, priznávajú, že ich nesmierne ovplyvnil napríklad dobrý film, kniha alebo hudobná skupina a objavili vďaka nim nový svet. Stojí za to po takýchto „bránach“ pátrať, na začiatok povedzme rovno na stránkach celebrít. Môžeš sa tiež skúsiť spýtať svojich rodičov na nejaké tipy a rady, možno ťa prekvapia svojimi nápadmi, nezabudni, že kedysi čelili podobným výzvam ako teraz ty.