PRÍPITOK

ĽAHKÁ HLAVA

ŤAŽKÁ HLAVA

Základná prevencia

Dôrazne si s mladistvým pohovorte o rizikách:

  • Vysvetlite, že kupovanie a podávanie alkoholu neplnoletým je nezákonné a popíšte mu následky, aké by to mohlo mať.
  • Skúste si dohodnúť pevné pravidlá pre podobné situácie.
  • Nebuďte príliš nekompromisní, dôležité je, aby syn či dcéra pochopili, že vám ide predovšetkým o nich, nie o presadenie svojej vôle, to by sa len zatli a prestali sa vám úplne zdôverovať.
  • Preberte s mladistvým základné situácie, do ktorých sa ohľadne pitia dostáva,
    a poraďte mu, ako v nich správne reagovať – nezabudnite, ako je v tomto veku dôležitá správna image.
  • O kamarátoch dospievajúceho sa vyjadrujte opatrne. Aj keď mu ich neschvaľujete, skúste miesto nadávok na ich adresu a ich ponižovaní nenápadne poukázať
    na ich nedostatky, aby si sám uvedomil, že má možno na viac.
  • V prípade, že sa vaše dieťa chystá na večierok, zavezte ho tam a vyzdvihnite ho. Dohodnite si pevný čas, kedy preňho prídete. Pohovorte si najprv s rodičmi toho, kto party organizuje, ako je zaistená.
  • Ak sa party koná naopak u vás, dohliadnite na to, čo sa bude podávať.
  • Buďte obozretní, keď doma nechávate alkohol. Dajte deťom vedieť, že o ňom máte prehľad, nech nepodliehajú pokušeniu.
  • Keď teenager vyráža von, dbajte, aby sa najskôr dobre najedol a mal so sebou mobil pre prípad núdzové situácie.
  • Pripomeňte im, aby nikdy nenechávali na bare drink bez dohľadu, nesadali
    do auta, ktoré šoféruje niekto opitý a neodchádzali zo zábavy sami.
  • Tiež poraďte, čo robiť, keby alkohol skutočne nezvládli, a aká je základná prvá pomoc.
  • Ak sa pitie bude opakovať, vyhľadajte odbornú pomoc (školskú poradkyňu, dorastového psychológa alebo sa obráťte na krízové centrum pre mladistvých).

Deti a mladiství nemajú konzumovať alkohol vôbec, pretože nie sú fyzicky a emocionálne vybavení ako dospelí a rýchlejšie u nich vzniká závislosť. Pritom príčiny sklonu k tejto závislosti môžu byť zložité, ale v podstate ide o súčet vrodených dispozícií, individuálneho rozhodovania a vplyvu prostredí, teda rodiny, školy a kamarátov.

Neplatí teda, že by si rodina abstinentov mohla vydýchnuť alebo že keď má vaše dieťa problém s pitím, môže za to jednoznačne vaša výchova. Niekedy skrátka nepomôže vôbec nič, ale to neznamená, že by ste preto nemali urobiť všetko, čo je vo vašich silách.

Proti prvotnej zvedavosti a túžbe „vyskúšať to“ pomáha, ak ohľadne alkoholu nerobia rodičia žiadne tajnosti a nevytvárajú tak okolo neho nechcene svätožiaru niečoho záhadného, a tým pádom aj žiadúceho. Vysvetlite deťom stručne, že sa pre nich alkohol ešte nehodí a že by im ani nechutil. Zároveň svojim potomkom ale nedávajte „preventívne“ ochutnať pivo, víno alebo destiláty a tiež na oslavách nechajte nech sa deti radšej napijú viac detského šampanského, než aby „symbolicky“ usrkávali skutočný alkohol.

Dôležité je včas dieťa poučiť o rizikách, ktoré alkohol prináša, a jasne mu vysvetliť,
že „výhody“, ktoré prináša, vlastne za to moc ani nestoja. Alkoholické opojenie, keď sa všetko zdá jednoduchšie a problémy sa niekam vytratia, no v skutočnosti nič z toho alkohol nevyrieši. V puberte sa u dospievajúceho vytvára základný vzorec jednania, ktorý potom bude ovplyvňovať jeho reakcie na najrôznejšie situácie.

Pokiaľ si teda v tomto citlivom období vsugeruje, že na krízové situácie reaguje únikom
od skutočnosti, miesto aby sa k nim postavil čelom, mohol by tak jednať aj v dospelej fáze života.

V prípade, že táto prevencia nepomôže a zistíte, že vaša ratolesť skutočne začína holdovať alkoholu, neignorujte to s tím, že „z toho vyrastie“. V zásade aj v tejto situácii platí uvedené Desatero.